Menu

Line up

  • Aïsha Devi [Live]
  • Alva Noto UNIEQAV
  • Anastasia Kristensen
  • Andy Stott [Live]
  • Aurora Halal [Live]
  • Batu
  • Ben Sims
  • Blawan
  • Blue Veil
  • B.Traits
  • Cabaret Voltaire [Live]
  • Carla dal Forno [Live]
  • Caterina Barbieri + Ruben Spini [Live A/V]
  • Deena Abdelwahed [Khonnar Live]
  • Demdike Stare [Live A/V] w/ Michael England
  • DJ Nobu
  • Dr. Rubinstein
  • Elena Colombi
  • Fatima Al Qadiri [Live]
  • Gesloten Cirkel [Live]
  • Giant Swan [Live]
  • James Ruskin
  • Jan Jelinek [Live]
  • JASSS presents Steam [Live A/V]
  • Karen Gwyer [Live]
  • Kasra V
  • Kassem Mosse [Live]
  • Krankbrother
  • Lee Gamble [Live]
  • Lena Willikens
  • Lucrecia Dalt [Live]
  • Machine Woman [Live]
  • Moritz von Oswald
  • Nina Kraviz
  • Object Blue [Live]
  • Objekt
  • Phase Fatale
  • Puce Mary [Live]
  • Regis
  • Shackleton [Live]
  • Silvia Kastel
  • Simo Cell
  • Surgeon [Live]
  • Sync 24
  • The Orb [Live]
  • Trevor Jackson
  • Veronica Vasicka
  • Volvox

Tickets

Tickets are on sale now below. A limited contingent of tickets will also be made available on the door each night from festival opening time until sold out.

Schedule

28.03.2019
Warm Up 19.00 - 20.15
Puce Mary [Live] 20.15 - 21.00
Lee Gamble [Live] 21.15 - 21.50
Demdike Stare [Live A/V] w/ Michael England 22.00 - 23.00
180 The Strand
180 The Strand
Trevor Jackson 19.30 - 21.00
Cabaret Voltaire [Live] 21.00 - 22.00
Village Underground
Village Underground
29.03.2019
Simo Cell 22.00 - 01.00
Deena Abdelwahed [Khonnar Live] 01.00 - 02.00
Machine Woman [Live] 02.00 - 03.00
Giant Swan [Live] 03.00 - 04.00
Batu 04.00 - 06.00
Village Underground
Village Underground
Room 1
krankbrother 23.00 - 01.00
Kassem Mosse [Live] 01.00 - 02.00
Karen Gwyer [Live] 02.00 - 03.00
Objekt 03.00 - 05.00
Lena Willikens 05.00 - 07.00
Room 2
Aurora Halal [Live] 01.00 - 02.00
Dr. Rubinstein 02.00 - 04.00
DJ Nobu 04.00 - 06.00
E1
Blue Veil 20.00 - 00.00
Nina Kraviz 00.00 - 04.00
Walthamstow Assembly Hall
Walthamstow Assembly Hall
Doors 22.45
Kasra V 23.00 - 00.15
Aïsha Devi [Live] 00.15 - 01.15
Fatima Al Qadiri [Live] 01.15 - 02.00
Southbank Centre
Southbank Centre
30.03.2019
Room 1
B. Traits 23.00 - 02.00
Volvox 02.00 - 04.00
Blawan 04.00 -06.00
Surgeon [Live] 06.00 - 07.00
Room 2
Regis 01.00 - 03.00
Ben Sims b2b James Ruskin 03.00 - 06.00
E1 London
E1 London
Doors 19.00
The Orb [Live] 20.00 - 21.30
Southbank Centre
Southbank Centre
Lucrecia Dalt [Live] 19.00 - 20.00
Jan Jelinek [Live] 20.00 - 21.00
Village Underground
Village Underground
Elena Colombi 22.00 - 01.00
Object Blue [Live] 01.00 - 02.00
Anastasia Kristensen 02.00 - 04.00
Veronica Vasicka 04.00 - 06.00
Village Underground
Village Underground
Room 1
RA Djs 19.00 - 21.00
Carla dal Forno [Live] 21.00 - 22.00
Gesloten Cirkel [Live] 22.30 - 23.30
Phase Fatale 00.00 - 02.00
Room 2
Sync 24 22.00 - 02.00
The Silver Building
The Silver Building
krankbrother 20.00 - 22.00
JASSS presents Steam [Live A/V] 22.00 - 23.00
Alva Noto UNIEQAV 23.00 - 00.00
Andy Stott [Live] 00.00 - 01.00
Moritz von Oswald 01.00 - 03.00
Walthamstow Assembly Hall
Walthamstow Assembly Hall
31.03.2019
Room 1
RA Djs 17.00 - 18.15
Caterina Barbieri + Ruben Spini [Live A/V] 18.30 - 19.30
Shackleton [Live] 19.45 - 21.00
Room 2
Silvia Kastel 17.00 - 21.00
The Silver Building
The Silver Building

VENUES

Re-Textured is appearing in a selection of London’s iconic Modern and Brutalist sites including the Southbank Centre, 180 The Strand, Village Underground, Walthamstow Assembly Hall, E1 London and The Silver Building. Check show listings for more information.

Festival partners